راهنمای نویسندگان

نویسنده مسئول در ابتدا فرم تعهد‌نامه دوماهنامه مبنی بر عدم ارسال همزمان مقاله به مجلات دیگر فرم تعهدنامه  و نیز فرم تعارض منافع را تکمیل و ارسال نماید.

مقاله  در فرمت تعیین شده زیر،  تهیه و از طریق سامانه  ارسال شود.

مقالات پس از تایید اولیه سردبیر از نظر موضوع، کیفیت و هماهنگی با محورهای مجله، در جلسه هیات تحریریه جهت تعیین داور مطرح می‌شوند و برای هر مقاله سه داور تعیین می‌گردد.( تلاش ما بر این است که مقالات حداکثر یک هفته بعد از دریافت؛ به داوران تعیین شده ارجاع و بعد از یک ماه نتیجه داوری به نویسندگان اعلام شود)

در حال حاضر مجله هیچ‌گونه هزینه‌ای از نویسندگان دریافت نمی‌کند.

از پذیرش مقالاتی که به لحاظ موضوع تکراری هستند معذوریم.

قابل توجه مقالات پایان نامه‌ای: مقالات موردی که بر روی مورد خاصی تمرکز دارند لازم است آن مورد را در بخش طرح مساله به تفصیل توضیح داده و در بخش توصیه‌های سیاستی راه‌کارهای مرتبط با چالش‌های مورد نظر مطرح شود.( منظور این است که مطالعه موردی برای مثال بانک صنعت و معدن نباید به پرکردن پرسشنامه توسط کارمندان آن بانک اکتفا شود، لازم است درباره اینکه این بانک چیست و با چه چالش‌هایی مواجه است توضیحات مکفی داده شود و سایر بخش‌های مقاله از جمله توصیه‌های سیاستی متناسب با طرح مساله تدوین شود).
پیشنهاد می‌شود نویسندگان محترم  به اولویت‌های پژوهشی و موضوعی وزارت صنعت، معدن و تجارت که از طریق موسسه مطالعات و پزوهش‌های بازرگانی اعلام می‌شود رجوع کنند

در موارد رد یا تایید توسط داوران نامه‌ای برای نویسنده ارسال خواهد شد.

محورهای موضوعی دوماهنامه عبارت‌اند از:

- چالش‌های مرتبط با صادرات، واردات، تعرفه‌ها،‌یارانه‌ها، توزیع، قاچاق، اتحادهای تجارت منطقه‌ای و جهانی، سیاست تجاری.

- چالش‌های مرتبط با فناوری بنگاه‌ها، انتقال فناوری،‌رابطه‌ی صنعت و دانشگاه،‌زنجیره تامین و لجستیک، کارآفرینی و نوآوری، سیاست صنعتی و فناوری.

- چالش‌های مرتبط با جنبه‌های حقوقی چالش‌های صنعتی و تجاری، توسعه‌ی منطقه‌ای و چالش‌های استانی.

 • چالش‌های جهانی شدن، چشم‌انداز نظام‌های ارزی و پولی و مالی جهانی،‌چشم انداز نظام حکمرانی اقتصادی جهانی.

 

 مقالات حتما فایل ورد و فایل مشخصات نویسندگان داشته باشد در غیراینصورت برگشت داده می شود .

 •  فایل مشخصات نویسندگان( شامل نام و نام‌خانوادگی نویسندگان، سمت دانشگاهی، ایمیل، شماره تماس)
 • اگر مقاله دارای پیوست و یا فایل‌های اضافی است، جداگانه ارسال گردد.
 • کلیه مقالاتی که در آنها از روش‌های کمی و تجربی استفاده شده، لازم است داده‌ها، پرسشنامه، مدل مورد برازش با شرح نرم‌افزار مورد استفاده و  خروجی کامپیوتری را به ضمیمه مقاله ارسال نمایند.

-نکات حروفچینی و صفحه‌بندی:

 • از نویسندگان تقاضا می‌شود مقاله‌های ارسالی را باتوجه به نکات ذیل،  تنظیم نمایند. توجه به این نکات موجب می‌شود که کار گزینش مقاله‌ها و نیز ویرایش و حروفچینی آن‌ها با سرعت بیشتری انجام گیرد.
 • نحوه  ارائه ‌مقالات: مقالات به‌صورت دو ستونی، با فونت بی‌لوتوس  13 حداکثر9000 کلمه  بوده و فقط از طریق سایت مجله ارسال شود.
 • حاشیه‌ها در هر طرف 1.5 سانتی‌متر در نظر گرفته شود.
 • چکیده: مقاله باید دارای چکیده فارسی، لاتین و واژه‌های کلیدی باشد.حداکثر کلمات جکیده 250 کلمه است. در چکیده مقاله نوع مقاله بر مبنای تقسیم‌بندی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری( پژوهشی، مروری،‌کوتاه،‌روش‌شناسی، کاربردی، نقطه‌نظر، مفهومی و ترویجی)‌ مشخص شود.
 • شکل‌ها و تصویرها: شکل‌ها و تصویرها طوری ترسیم یا تهیه شود که مناسب نسخه‌پردازی و چاپ باشد.
 • جدول‌ها: جدول‌ها به ترتیبی که در متن اثر می‌آید، شماره‌گذاری، و مقیاس‌ها در بالای جدول و در سمت چپ آن قید شود. در صورت تنوع مقیاس‌ها، بهتر است هریک از آن‌ها در بالای ستون ذی‌ربط ذکر شود. مأخذ جداول حتماً در زیر آن نوشته شود.
 • معادل‌های خارجی و اصطلاحات جدید و ناآشنا و اسامی در پی‌نوشت، فقط یک بار آورده شود. از ارائه معادل‌های خارجی غیرلازم اجتناب شود.
 • برای استناد دهی درونمتنی به یک مقاله مجله به ترتیب،(نام خانوادگی نویسنده، ویرگول، سال انتشار، ویرگول، حرف ص، شماره صفحه ) ذکر شود.
  مانند:(مرادی،1389، ص78)
 • فهرست منابع: فهرست منابع بر اساس حروف الفبا، ابتدا فارسی و سپس لاتین و بر اساس سیستم APA می‌باشد.